Страхування вантажів - це надійний спосіб отримати фінансову компенсацію за втрату або пошкодження вантажу в разі виникнення непередбачених обставин у процесі міжнародної вантажоперевезення. Договір страхування укладається між страховою компанією і вантажоодержувачем, передбачає покриття за обраним вантажоодержувачем набору ризиків і включає в себе перелік супровідної документації для врегулювання різних юридичних нюансів.
Це ключовий документ, який регулює порядок взаємодії страхувальника і страхової компанії. Він визначає суму компенсаційних виплат, предмет договору, форму компенсації, обов'язки сторін, а також ряд інших не менш важливих питань. Як правило, така угода являє собою звичайний або генеральний договір. В останньому варіанті мова йде про виплату страхового відшкодування на випадок стандартних ринкових ризиків, в т.ч .:
При цьому окремо обговорюються різні ймовірності і нюанси і визначається відповідальність кожної зі сторін.
Наступним документом в списку йдуть правила страхування. У них включені пункти, які не входять в основний угоду, однак є обов'язковими для виконання фізичними або юридичними особами, які претендують на грошову компенсацію. При цьому в основному договорі повинен бути визначений порядок дії вищезазначених правил, а самі вони повинні додаватися до страхового полісу. Перераховані вище правила розробляє страхова компанія.
Страховий поліс - це документ, який засвідчує той факт, що страховий ризик був прийнятий страховим провайдером на себе. У нього включені терміни дії угоди, визначення об'єкта страхування, а також вказані конкретні ризики, а також розміри компенсацій і премій. Крім того, в полісі міститься ряд вкрай важливих положень договору страхування. Цей документ є посвідченням того, що договір був укладений і підлягає суворої звітності. Всі поліси нумеруються за допомогою професійного друку. Кожній стороні видається по одному примірнику.
Для визначення причин страхового випадку, а також його підтвердження використовується страховий акт. Він відображає ступінь і тип шкоди, яка була завдана вантажу в тому чи іншому випадку, а також розмір грошової компенсації. На підставі даного документа приймається рішення про відшкодування шкоди. До акта додається повний набір документів, які служать підставою для того, щоб конкретний страховий випадок був визнаний таким. До цього переліку входять оціночні акти, заяви із зазначенням претензій до винуватця події (при наявності таких), а також сповіщення страхувальника.
Повідомлення про страховий випадок надає особа, яка уклала договір з фірмою-страховиком. Воно направляється в письмовому вигляді в терміни, які вказані в договорі (зазвичай від трьох до п'яти діб з моменту події). У повідомленні необхідно вказати інформацію про особу, яка уклала договір, номер поліса, а також суму компенсації. Компанія-страховик, враховуючи дане повідомлення, фіксує факт пошкодження вантажу, підраховує збитки і займається розслідуванням причин, що призвели до виникнення конкретного випадку.
У повідомленні містяться:
Повідомлення відправляється власнику поліса після завершення експертизи, що дозволяє оцінити завдані збитки, а також після того як будуть зібрані всі документи, необхідні для складання акту.